Често задавани въпроси (FAQ)
Намерете отговорите на често задавани въпроси относно нашите продукти
Какво означава “органичен”?
Органично се отнася до начина, по който се отглеждат и обработват селскостопанските продукти. Практиките за биологично земеделие са предназначени да насърчават екологичния баланс и да опазват биоразнообразието. Това означава използване на естествени торове, редуване на културите и биологичен контрол на вредителите вместо синтетични пестициди и торове.
По какво органичните храни се различават от конвенционалните храни?
Органичните храни се произвеждат без използването на синтетични пестициди, генетично модифицирани организми (ГМО) или синтетични торове. Те също така не съдържат антибиотици и хормони на растежа, които обикновено се използват в конвенционалното земеделие. Освен това практиките за биологично земеделие се фокусират върху здравето и устойчивостта на почвата.
По-здравословни ли са органичните храни?
Проучванията показват, че органичните храни могат да съдържат по-високи нива на определени хранителни вещества и антиоксиданти, основната причина много хора да избират органични храни е да избегнат излагането на синтетични пестициди и други химикали, използвани в конвенционалното земеделие.
Защо органичните храни често са по-скъпи?
Биологичното земеделие обикновено е по-трудоемко и може да има по-ниски добиви в сравнение с конвенционалните методи на земеделие. Освен това процесът на сертифициране на органични продукти включва допълнителни разходи за фермерите. Повечето хора обаче смятат, че ползите от органичното земеделие, като устойчивост на околната среда и избягване на синтетични химикали, оправдават по-високата цена.
Мога ли да вярвам, че продукт с надпис „органичен“ е наистина органичен?
Органичните продукти трябва да бъдат сертифицирани от одобрена от правителството сертифицираща агенция, за да носят етикета „органичен“. Тези агенции гарантират, че фермерите и производителите на храни отговарят на строги стандарти за биологично производство и се придържат към практиките за биологично земеделие.
Каква е разликата между сортовете ябълки?
Ние предлагаме 9 сорта биологични ябълки всеки с уникални вкусови характеристики и ползи.
Грени смит – кисели, сочни, плътни и освежаващи с твърда консистенция и високо съдържание на сок. Подходящи са и за приготвяне на сладкиши и салати.
Айдаред– приятно сладко, умерено сочни и хрупкави със слаба киселинност.
Златна превъзходна – сладки, сочни, слабоароматни и хрупкави с ниска киселинност.
Джонаголд – сладки с леко кисел вкус, хрупкави и плътна консистенция с кремав цвят.
Фуджи – сладки, хрупкави, плътни и сочни с лек приятен аромат. Идеални са за направата на сок.
Пинова – сладко-кисели със фин аромат. Притежават здрава и гладка кора.
Ентърпрайз – сладък вкус с лека киселинност. Пулпата има плътна структура и приятен кремав цвят.
Муцу – плодовото месо е приятно жълтеникаво, сочно и сладко със слаба киселинност.
Ред чиф – изключително красиви, сладки, сочни хрупкави и ароматни.
Ползи по различни цветове:
Жълтите, са полезни са хора, които имат проблеми с черния дроб! Те съдържат каротин. Натрупвайки се в черния дроб, каротинът може да се преобразува във витамин А при необходимост. Това го прави провитамин.
Червените са полезни за сърдечно-съдови заболявания! Това е така, заради наличието на полифеноли (съставки от растителен произход със защитни свойства) и кверцетин (природен мощен антиоксидант)!
Зелените са полезни за стомаха и червата! Това е така, заради наличието на пектин (естествен вид фибри)! Пектинът регулира чревния микробиом, който е отговорен за затлъстяването, синдром на раздразненото черво, възпаление на червата и т.н.